úterý 30. března 2021

Sedmikráskové jaro

 

 Jarní radosti co potěší duši, to je to, co v dnešní době naše domovy potřebují. Letos jsem vyzkoušela dekoraci ze sedmikrásek, na loňskou fialkovou přikládám odkaz: Fialkové jaro.  Tato sedmikrásková dekorace také krásně vypadá a vydrží i několik týdnů.





Potřebuji:

Skořápky od vajíček, malou lžičku, hlínu a rostlinky sedmikrásek. Dále nějakou podložku, hnízdečko z proutí, věnec, nebo stačí i talíř s pískem, ve kterém budou vajíčka stát. Na dozdobení můžete použít pírka, nebo jiné oblíbené dekorace.






Příprava této dekorace je velmi jednoduchá. Nejprve si udělejte procházku někam do přírody a vyrýpněte si tam rostlinky sedmikrásek. Je jich všude spousta, takže vám nedá moc práce nějaké najít. O jejich budoucnost se nemusíte bát, protože až odkvetou, můžete je vrátit zpátky do volné přírody, kde se bez větších problémů uchytí :-)
 
 
 
Po příchodu domů si na rozložené noviny naskládejte prázdná vajíčka, a na jejich dno dejte trochu hlíny. Rostlinky sedmikrásek vložte do skořápek a zasypte hlínou, trochu přimáčkněte a zalijte. Pokud mají sedmikrásky vetší kořínky a na sobě starší lístky, oberte je ať se do skořápek vejdou. Potom skořápky s rostlinkami naskládejte na vhodný podnos  a zalijte. K tomuto účelu se mi nejvíce osvědčila inječní stříkačka:-) Podnos můžete dozdobit pírky či jinou dekorací. Pokud máte pocit, že jsou skořápky na podložce nestabilní a překlápí se, doporučuji je připevnit k podložce tavící pistolí. 
 
 
Barevné ladění dekorace je na vás, já jsem volila bílo-oranžovou, ale hezké by byly i bílo-růžové nebo bílo-zelené varianty:-) Péče o sedmikrásky není složitá, potřebují slunné místo a pravidelnou zálivku. Po odkvětu je nezapomeňte vrátit někam do zahrádky, aby vám za rok zase mohly dělat radost :-)
 
 

neděle 21. března 2021

Jak si vypěstovat doma mango

 

 

 Experimentování s rostlinkami, které si můžete vypěstovat doma ze semínek, mě moc baví. Byla jen otázka času, než po citrónovníku a zázvoru přišla řada tentokrát na mango :-)


Potřebujete:

Jeden plod manga, květináč s hlínou, větší nůžky nebo nůž.

 

 Plod manga kupuju v běžném obchodě s potravinami a nutno říct, že mají slušnou klíčivost. Mango oloupu, dužinu sníme a pecku nožem nebo nůžkami opatrně rozříznu a vyjmu samotné jádro. Obal jádra se rozřezává celkem těžko, většinou na to používáme nůžky na porcování drůbeže. Je nutné být opatrný, protože může dojít k porušení jadérka. 

 

Jak máte ale tuto část za sebou, máte skoro vyhráno. Vyjmuté semínko nechávám 24 h zaschnout na suchém větraném místě a potom ho sázím přímo do hlíny s přídavkem rašeliny, nebo do substrátu pro výsadbu. Při sázení semínko nezahrabu úplně, ale do hlíny ho dám jen z poloviny, klíčkem dolů:-)

 
Mango má rádo světlé a teplé místo. Pokud se podaří a dočkám se nějakých plodů, dám vědět:-)








pondělí 8. března 2021

Háčkovaný spací pytlík pro miminko


 

 

Pocit hřejivého tepla, jistoty a bezpečí je přesně to, co miminka potřebují ke klidnému a nerušenému spánku. Na internetu mě zaujal spací pytlík pro miminko, a proto jsem se rozhodla, že si jeden taky uháčkuji. Je nutno  říct, že jsme miminko čekali v únoru, proto jsem volila teplejší variantu:-) Naše malá je vněm moc spokojená.






Potřebuji:

Příze Dolphin Baby: bílá 80301, růžová 80303 a tmavě růžová 80310. Nůžky a háček 5 mm.

 

 

 

 

Postupovala jsem tak, že jsem si prvně uháčkovala kouzelnou smyčku, do které jsem uháčkovala vždy dlouhý sloupek a řadové očko celkem desetkrát. Ve druhé řadě postup opakujeme, zase střídáme dlouhé sloupky a řadová očka, do každého sloupku z předchozí řady uháčkujeme 2 x opakující se vzor, celkem tedy máme 20 dlouhých sloupků a řadových oček. Vzoru se držíme v průběhu celého háčkování, jen postupně přidáváme počet opakování, aby se nám pytlík směrem nahoru rozšiřoval. To znamená, že ve třetí řadě přidáváme ob jedno, dlouhý sloupek a řadové očko, takže jich máme celkem 30. Tím je hotové dno pytlíku a nyní přidávání zvolníme a přidáváme každou pátou řadu jeden dlouhý sloupek a řadové očko. Až do řady 23, kde začneme rozšiřovat více (tedy v každé řadě přidáme jeden dlouhý sloupek a řadové očko). Háčkování ukončíme v řadě 37, kde by mělo být celkem 48 opakování. viz přiložená tabulka.

 Pokud chcete volit variantu pruhovanou, jako mám já, nezapomeňte měnit barvy. Hotový pytlík je asi 70 cm dlouhý a u vstupu přibližně 45 cm široký. Při háčkování je také možnost zvolit variantu zboku na knoflíky, aby se usnadnilo vkládání a vyndávání miminka.


Pro inspiraci přikládám varianty obměn, co do velikosti můžete pojmout jako televizní deku pro dospělé, technika je stejná, jenom upravíte do potřebné velikosti:-) Nebo můžete zvolit variantu pletenou.

Doufám, že se Vám práce bude dařit a Vašemu miminku se bude v pytlíku dobře spinkat:-)