úterý 29. října 2019

Rychlý chleba se záparou

Tenhle recept mám moc ráda, je jednoduchý, takže ho zvládne opravdu každý. Trvalo mi skoro 2 roky, než jsem se k němu, metodou pokus omyl, dopracovala. Nejprve jsem se pokoušela o chleby z žitného kvásku, ale neustálé hlídání a přikrmování kvásku, které několikrát skončilo jeho nenávratným skonem, mě nakonec odradily. Tento recept používá sušené droždí.





Potřebuji
 
Zápara: 25 g slunečnicových semínek, 25glněného semínka, 25g pohankové lámanky, horká voda a špetka soli.

Těsto : 1 pytlík sušeného droždí, 1 hrnek hladké mouky, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek celozrnné mouky, 2 lžíce octa, 2 hrnky vlažné vody, 1 lžíce soli, 1 lžíce kmínu,( hrnek mouky počítám cca 150g).

Čas: Zápara 12h předem namíchat, 10 min na zamíchání ingrediencí, 2-3h kyne, 1h pečení, nekonečně dlouho chladne :-)



Nejprve si připravíme záparu a to tak že semínka smícháme, zalijeme horkou vodou ( nejlépe do uzavíratelné nádoby, typu termohrnek), přidáme špetku soli a necháme změknout. Ideální doba měknutí je 12 hodin, ale když chvátám, tak nechám jen 4h:-) Když chvátám moc, tak záparu nedělám, ale s ní je to mnohem vláčnější.

Následně ve větší míse smíchám těsto na chleba a to tak, že prvně přidáváme suché ingredience, promícháme je spolu, potom přidám ve studené vodě propláchnutou záparu a nakonec přidám vlažnou vodu a ocet. Fígl je v tom, že zápara je z termohrnu většinou ještě vlažná a pokud přidáte i teplejší vodu ( aby vás na ruce hřála, ne pálila), urychlíme tak dobu kynutí chleba. Důležité je na začátku těsto dobře promíchat, pak už ho necháme jen kynout, nemusíte ho však nijak hníst, překládat ani opakovaně propracovávat.




 Po zpracování je těsto lepkavé. Chleba považuji za nakynutý po té, co  zvětší svůj objem aspoň o polovinu, což díky teplejší vodě je asi 2-3h.


A jdeme do finále:-) troubu rozehřeji na 230 C, a dám do ní pekáč s víkem, aby se rozehřál. Po nahřátí do pekáčku nasypu trochu mouky, aby se chleba nepřilepil, a následně všechno těsto naleji do pekáče. Peču prvních 30 minut na 230c zakryté, potom 30 min na 180 C odkryté. Celková doba pečení je jedna hodina, pokud zapomenete teplotu stáhnout, chleba bude víc do hněda.



 Tak a hotovo... a teď přichází kámen úrazu chleba by se měl nechat po vytažení z trouby nechat vychladnout, protože pokud se nakrojí dřív,  trošku se srazí.... no, ale kdo to má vydržet :-) Nedočkavé upozorňuji, že mít doma zásobu Espumizanu potom není na závadu .-)






Plevel v květináči I



Miluji květiny, mám jich plné parapety, ale musím říct, že nejsem vzorná zahradnice:-) Často se mi stává, že květináče přeliji tak, že v nich stojí voda. Na druhou stranu, pokud odjíždím na dovolenou, často jsou i 14 dní bez zalévání. Proto u mě doma přežijí, jen ty nejodolnější kousky.

A právě to mě přivedlo na myšlenku, že nejodolnější je plevel, tak proč to nezkusit s ním.
Když čtete tyto řádky, nejspíš si klepete na čelo, ale hned vám to vysvětlím... 

 
Má to několik výhod, plevelu je všude spousta, stačí se jenom pozorně dívat. Nejednou jsem zůstala u vytržení jak hezké a dekorativní lístky mají. Další výhodou je, že za pořízení takovéhle nádhery, nedáte ani korunu. Stačí se projít mezi paneláky, zahrady okolo hřišť... narazíte na ně prostě všude. V případě nezdaru, pak odumřelé torzo vyhodíte a vyrýpnete další.

  Jedinou nevýhodou je možná expanze do sousedních květináčů, například šlahouny nebo semeny. Proto je dobré udržovat rozumnou zválenost, mezi květináči:-) 

Můj první pokus byl Šťavel růžkatý (Oxalis corniculata). No řekněte, nevypadá hezky :-)

středa 23. října 2019

Háčkovaný náramek na ruku

Další návod na háčkovaný doplněk, tentokrát náramek na ruku, může pěkně doplnit letní outfit:-) Není to nic složitého, takže směle do toho :-)


Potřebuji:

Háčkovací příze ( já použila Kordonet bílou a světle zelenou, ale jde i Maxi v tomto případě vínová a růžová), háček 1,4 mm, nůžky, pružnou gumu ( na špulce ve formě niti) a jehlu.



 Pro ukázku jsem dělala dva náramky, jeden je drobnější z příze Kordonet, druhý hrubší z Maxi.
Začnu náramkem z příze Kordonet.
Nejprve si uháčkujete 12 řetízkových ok, které spojíte do kruhu. Následně uháčkujete 2 řetízková oka a potom přidáváte dlouhé sloupky dokola v kruhu tak, aby byly hustě vedle sebe. Mě to vyšlo na 30 dlouhých sloupků, které jsem nakonec spojila pevným okem do kruhu a ukončila uzlíkem.

Ustřižené konce niti jsem vtáhla háčkem dovnitř háčkovaného kruhu a schovala, aby nebyly vidět.
Takto jsem udělala 4 bíla a 2 zelená kola.
 Prostřední zelené jsem háčkovala podobně, ale jelikož je na středu, chtěla jsem ho trochu větší. Proto jsem háčkovala 14 řetízkových ok a dokola 40 dlouhých sloupků, jinak je postup stejný, jako u předchozích.  Moje zápěstí má obvod asi 17cm, pokud máte zápěstí širší, nebo chcete mít náramek volněji, přidejte jedno kolečko na víc.
 Nyní je už práce jednoduchá, kolečka poskládejte za sebe do řady tak, aby se překrývala ( kladla jsem zelené na bílou z vrchu, ale můžou se překrývat různě). Jehlu s navlečenou světlejší nití k sobě kolečka přišijte, aby vám udělaly pás. Postupovala jsem tak, že jsem k sobě vždy přišila dvě, a nit jsem táhla vrchem k dalšímu spoji, takto jsem postupovala, až jsem měla sešitou celou řadu a spodem jsem se vracela a poopravovala spoje. Tímto způsobem se vám nebudou kolečka protáčet a budou hezky držet na ruce.
Po té co máte sešitou řadu koleček navlékněte pružnou nit a uděláte spoj mezi dvěma krajními a to ze stany na stranu do tvaru písmene Z. Zauzlujete a máte hotovo .-)

Náramek z příze Maxi se dělá stejně jako předchozí, ale jelikož je příze silnější, bude vám stačit koleček celkem jen 6. Mě se asi i víc líbí, jelikož na ní nejsou tak patrné spoje, tím působí lehčeji.. no posuďte sami :-)

středa 16. října 2019

Háčkovaný obal na mobil

Protože mě háčkování moc baví a jsem schopná obháčkovat téměř vše, přikládám návod, jak jsem si poradila s obalem na  mobil :-) Háčkovaný obal na mobil je snadno pratelný a ochrání ho před poškrábáním. Je však pravda, že před pádem z větší výšky by ho zřejmě nezachránil.





Potřebuji:

 pravítko, papír, háček ( zvolila jsem háček 1,4 mm), háčkovací příze ( vybrala jsem přízi ze 100% bavlny konkrétně Maxi) a to v odstínech zelené, ale fantazii se meze nekladou :-)










Postupovala jsem následovně, nejprve jsem si změřila šířku mobilu (jen přední strany obrazovky), kterou jsem si obkreslila na čtvrtku, aby se mi potom lépe srovnávala s počtem háčkovaných ok. Boky mobilu jsem do měření nezahrnula, protože příze je pružná, částečně se natáhne a nechtěla jsem, aby mobil z obalu vypadával.

Háčkovaní jsem zahájila pevným okem, za kterým následovalo 20 řadových ok, které odpovídaly 6,2 cm šířky mobilu. Záleží, jak moc při háčkování utahujete. Jelikož jsem chtěla mít drobná očka, nenechávala jsem přízi moc volně.
Následovalo uháčkovat dno a to tak, že jsem již hotový řetízek s 20 oky obháčkovala dokola a z koncových stran přidala po jednom oku ( 20+20 +1+1) celkem tedy dno obalu na mobil tvoří 42 očí. V další řadě, jsem přidala po jednom oku v bocích, tedy 44 ok.

Nyní je práce už velmi jednoduchá, háčkuje se v kruhových řadách ( tedy ve spirále).
 Pro snadnější vyjímání mobilu jsem v šesté řadě přidal 2 oči a v 40 taky po dvou očích. V průběhu jsem ještě měnila barvy od zelené, přes světle zelenou až ke krémové a to dle přiložené tabulky.


Změna barvy při háčkování probíhá jednoduše, novou barvu pevně navážete na starou a pokračujete v háčkování. Důležité je uzlík pevně utáhnout, aby se nepovolil, starou barvu buď odstřihnete, nebo táhnete rubovou stanou. Dejte si pozor, aby jste uzlíky měli vždy po rubu.


Na závěr přikládám i jiné barevné variace:-)














sobota 12. října 2019

Kysané zelí

Recept mám moc ráda, protože je rychlý a moc dobrý.


 
Potřebuji:

1kysané zelí, 1-2 cibule, 2 lžíce sádla a 2-3 lžíce cukru krystal
 






Cibuli nakrájím na větší kostky a osmahnu na sádle do zlatava.
Přidám cukr krystal a počkám, až zkaramelizuje ( rozpustí se a obalí cibuli).


  
Následně přidám zelí, pokuď chcete, můžete propláchnout, já mám ráda ostřejší, proto použiji i štávu, kterou nechám vyvařit, zelí je pak ostřejší. Nekrájím ho a neslévám. Nepolekejte se, po přidání zelí cukr zchladne a směs se hůř míchá, trvá to ale jen chvilku, než se zahřeje a zase rozpustí. Nechám povařit tak deset minut, než se tekutina částečně odpaří a servíruji. dobrou chuť:-)


PS: na fotce s vinnou klobásou, tu už zvládne ohřát každý .-)




.