sobota 31. října 2020

Šípkový sirup

 

 

Šípky, neoddělitelná součást podzimu:-)

Mám je ráda ne jen do dekorací ale hlavně k výrobě sirupu. Jeho příprava je snadná a chuť výborná, navíc je plný vitamínů a můžete ho mlsat celý rok. Na tento recept potřebujete 1kg šípků, což vám nezabere víc než  45 minut sbírání, což můžete spojit s příjemnou procházkou:-) 

Potřebuji :

1kg plodů šípku, 2 kg cukru krystal a 1 balení kyseliny citronové 40 g.

 

 

 

 

Nejprve trhané šípky proberu a důkladně promyji vodou, abych je zbavila hrubých nečistot, stopek a větviček. Následně si odměřím 2 litry studené vody, které naliji do většího hrnce a přidám oprané šípky. Tyčovým mixérem potom šípky ve vodě rozdrtím na jemné kousky a tuto směs nechám 5 hodin odstát. 

Po uplynutí přibližně 5 hodin směs v hrnci postavím na sporák a přivedu těsně k varu a vypnu. Nechám na chladném místě odpočívat dalších 12 hodin.

Následně směs přefiltruji přes jemnou tkaninu nebo perlan, aby se pevné části zachytili a zbyla mi jen tekutina plná chuti a vitamínů :-). Nejlépe se mi to dělá tak, že do sítka dám perlanový čtverec a do něj 4 až 5 naběraček směsi. Nejprve nechám tekutinu protéct a potom zbytek důkladně v dlaních vymačkám, abych dostala maximum tekutiny. Většinou se mi podaří vymačkat něco kolem 1,8 l šťávy.

Pokračujeme tím, že šťávu nalijeme do čistého hrnce, a doplníme do celkového množství 2 l vodou. Přidáme 2 kg cukru a kyselinu citronovou a přivedeme k varu. Velmi krátce provaříme a plníme do čistých a vymytých sklenic. Plné sklenice hned zašroubujeme a obrátíme dnem vzhůru, zabalíme do deky a necháme vychladnout.


 Sirup je moc dobrý jen tak s vodou, nebo na oslazení čaje. Vařím ho už třetí rok a za zimu spolehlivě zmizí :-)

neděle 18. října 2020

Jablečný závin

Podzim, vůně padajícího listí a dokonalá vůně čerstvě upečeného jablečného závinu co k tomu dodat, tak se do toho pustíme:-)

Co se týče těsta i z časových důvodů dávám přednost kupovanému listovému, o to víc si ale pohraju s náplní.  Podle sladkosti a chuti jablek volím i přísady, které přidávám. Pokud mám jablíčka sladká, ráda je doplním nakyslou rebarborou a opačně, pokud mám jablka nakyslá místo rebarbory přidám sušené švestky:-)

Potřebuji :

Listové těsto, 1kg jablek, skořice a 2 lžíce medu to je základ. Dále 1/2 pytlíku sušených švestek a 2 lžíce hrozinek namočených v čaji 3 hodiny, 50g nasekaných vlašských oříšku nebo 4 lžíce rozvařené rebarbory v cukrové vodě. Podle potřeby zahustím strouhankou.


Postup je následující, začínám tím, že si omyji a nastrouhám jablka,  švestky a hrozinky dám do hrnku, který zaliji teplým čajem a nechám změknout. Rebarboru mám většinou již hotovou v pytlících v mrazáku, takže jí jen rozmrazím. Pokud bych jí dělala čerstvou, očistila bych jí, pokrájela na menší kousky a vařila ve vodě s cukrem do změknutí. Vlašské ořech rozmixuju na hrubo, pokud nemám ořechy, přidávám slunečnicová semínka, ty dávám spolu se švestkami a hrozinkami změknout do čaje. Většinou nepřidávám z doplňkových ingrediencí vše, ale jen jednu nebo dvě. Vše pak smíchám a podle potřeby zahustíme strouhankou.

Potom již je postup jednoduchý, listové těsto vyválím na tenko na vále, který jsem si před tím pomoučnila hladkou moukou. Z jednoho kusu listového těsta 500g udělám 8 menších nohavic. 

Ty rovnám na plech s pečícím papírem a peču na 180 stupňů asi 15-20 minut, než je závin dozlatova.

Teplý závin krájím a sypu moučkovým cukrem. Dobrou chuť:-)


 

sobota 10. října 2020

Dýňová polévka

Dýňová polévka patří mezi moje nejoblíbenější. Rozhodně je zdravá, sytá, sezónní a mě se nepřejí :-) Tento recept není žádná novinka, věřím, že máte také svůj rodinný:-)



 

 

 

 

 

Potřebuji:

 Dýni jednu menší máslovou nebo hokkaido, máslo, cibuli, česnek, zeleninový bujón nebo zeleninové koření do polévky. Sůl, pepř, muškátový oříšek a šlehačku.



Postupuji tak, že si nejprve očistím cibuli a česnek. Cibuli nakrájím je na drobno, potom ji orestuju na másle. Česnek nakrájím na plátky a přidám k cibuli, nechám společně chvilku restovat. Mezitím si omyji dýni, kterou rozpůlím a vydlabu z ní jadérka a odkrojím stopku. Následně dýni nakrájím na kostičky, šlupku neodkrajuji, protože se rozvaří a rozmixuje.

Pokrájenou dýni přidám k cibuli, asi tak tři minuty opékám a potom podleji 1,5 l vody, ve které jsem rozpustila zeleninový bujón a nechám pod pokličkou vařit do změknutí. Následně mixérem rozmixujeme do hladka a přiliju šlehačku. Dochutíme muškátovým oříškem solí a pepřem a krátce povaříme.

Dobrou chuť .-)