středa 30. prosince 2020

Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky jsou další klasika, bez které si vánoce umí představit jen málokdo. Tento recept mám vyzkoušený, rohlíčky jsou výborné :-)

 

 

 

Potřebuji: 

240 g hladké mouky, 80 g másla a 80 g Hery, 100g mletých vlašských ořechů, 50 g cukru moučka, 1 žloutek. Na obalení potřebujeme vanilkový a práškový cukr.

 

 

Všechny suroviny smíchám a vypracuji těsto, které nechám přes noc ztuhnout v lednici.

Druhý den tvarujeme rohlíčky, které pečeme v předehřáté troubě na 150 stupňů tak 8-10 minut.


Ještě horké je opatrně obalujeme ve směsi vanilkového a práškového cukru. Skladujeme v chladu v nedobytném boxu, v opačném případě hrozí riziko samovolného vypaření :-))))

Dobrou chuť.


sobota 19. prosince 2020

Tatrankové kuličky

 

 

 

Tento recept je dalším rodinným pokladem, s Vánoci je neodmyslitelně spjat a z talířů zmizí vždycky mezi prvními.







Potřebuji: 

 4 tatranky (2 čokoládové a 2 oříškové), 4 lžíce slazeného mléka Salko, 300g cukru moučka, 160 g másla a rum nebo likér na dochucení dle vlastních preferencí. Do vnitř kuliček dávám loupané mandle nebo vlašské ořechy.



Nejprve na hrubém struhadle nastrouhám všechny 4 tatranky a smíchám je se zbytkem ingrediencí. Vzniklou hmotu nechám ztuhnout a chvilku odpočinout v lednici. Následně za pomoci malé lžičky tvaruji kuličky, do kterých vkládám mandle, nebo 1/2 vlašského ořechu.

Skladuji v chladu, dobrou chuť:-)

neděle 13. prosince 2020

Karamelové kostky s burizony

 

 

  Tento recept zvládne opravdu každý a můžete ho dělat na poslední chvíli, v podstatě ho můžete konzumovat hned po zchladnutí. Protože je nenáročný, lahodný a zabere minimum čas, si ho určitě zamilujete. Lahodná chuť máslových karamel vás chytne a už nepustí :-)


 

 

 

 

Potřebuji :

3 balíčky karamel po 100g, 250 g másla a asi 1/2 pytlíku burizonů.


 

 

 

 

Postupujeme tak, že ve vodní lázni rozpustíme kostku másla a postupně k ní přidáme všechny karamelky. Pomalu mícháme a sledujeme, až se obě přísady spojí v jednolitou hmotu, chvilinku to trvá. Následně do máslovo - karamelové hmoty přidáme burizony. Jejich poměr můžete navýšit, pokud nechcete, aby kostky byly moc sladké, ale pozor, nepřežeňte to, aby vám hmota držela pohromadě.

 

 Nyní do formy vyložené alobalem, nebo potravinovou fólií (v tomto případě počkejte, až směs trochu zchladne) směs přelijte, uhlaďte a nechte v chladu ztuhnout. 

Skladujeme na chladném místě a těsně před konzumací krájíme na kostky požadované velikosti.






středa 9. prosince 2020

Šlehačkové cukroví

 
 
 
 
 
 
 
 Tenhle geniálně jednoduchý a rychlý recept ze tří surovin si zamilujete jistě i vy. 


 

 




Potřebuji:
 
250g Hery, 250 ml smetany ke šlehání a 500 g hladké mouky a moučkový cukr na obalení.


 

 

 

Ze surovin vypracujeme vláčné těsto, které necháme odpočinout v lednici.  Následně vyválíme na pomoučněném vále těsto, ze kterého vykrajujeme oblíbené tvary. Klademe je na plech vyložený pečícím papírem a na 170 stupňů pečeme asi 10 minut, dokud se mírně nenafouknou.

 Následně ještě teplé obalujeme v moučkovém a vanilkovém cukru. Kdo má rád, může přidat na obalení i mleté ořechy. 

neděle 6. prosince 2020

Linecké cukroví

 

 

 Linecké cukroví patří mezi klasiku, která nemůže chybět na žádném vánočním stole. Tady přidávám vyzkoušený recept, který dělám už hodně let a myslím, že je vyladěn k dokonalosti :-)






Potřebuji : 

100g másla a 100g Hery, 100g moučkového cukru, 2 žloutky, špetka soli, 300g hladké mouky, 1 vanilkový cukr, citronová kůra asi z 1/2 citronu.

 

 

Nejprve změklé máslo a Heru utřeme s cukrem a žloutky. Heru dávám proto, že cukroví není pak tak těžké, jako kdyby bylo jen z másla. Následně přidáme zbytek surovin a rukou  řádně vypracujeme těsto, které necháme v potravinové fólii přes noc odpočinout v lednici. Nic se neděje, pokud těsto nestihnete zpracovat druhý den, v lednici vydrží i déle.

Na pomoučněném vále vyvalujeme tenké pláty, ze kterých potom vykrajujeme možné i nemožné tvary, které kladem na plech s pečícím papírem a pečeme 5-8 minut na 180 stupňů celsia v předehřáté troubě. 

Hotové cukroví promazáváme nejlépe rybízovou marmeládou a necháme v chladném místě změknout. Další variantou je potírat cukroví polevou z citronové šťávy a cukru, necháme zaschnout a uchováváme na chladném místě. Třetí variantu cukroví, která je také dokonalá, je protírat je Nutellou.





pátek 27. listopadu 2020

Rajská omáčka

 
 
 Rajská omáčka je u nás oblíbená, podávám jí s masovými kuličkami, vařeným hovězím nebo plněnými paprikovými lusky. Jako příloha se hodí knedlík, těstoviny i kuskus. Podle toho na co máme zrovna chuť. :-)


Potřebuji: 

250 ml vody, 1 cibule, 1 bobkový list, 20 nových koření a 10 celých pepřů k tomu citronová kůra asi z 1/2 citronu. Dále 50 g másla nebo Hery, hladká mouka asi 5 lžic, 1 rajčatový protlak a podle chuti skořici, cukr a sůl.

 

 

 

Postupuji tak, že si do 250 ml vody dám oloupanou přepůlenou cibuli, bobkový list, pepř, nové koření a citronovou kůru. Vše nechám 15 minut povařit na mírném ohni.

 

  


 Mezi tím si v druhém hrnci udělám z Hery a hladné mouky zlatavou jíšku, do které potom přeliji vyvařenou vodu z koření, to dodá omáčce lahodnou chuť. Podle potřeby ještě naředím vodou, kdyby byla směs moc hustá. Jelikož se mi málo kdy podaří směs rozmíchat bez hrudek, v této fázi jí většinou do hladka promixuji tyčovým mixérem. 


Následně přidám rajský protlak, dochutím cukrem a skořic, ještě krátce provařím a je hotovo :-)







sobota 21. listopadu 2020

Vyšívané narozeninové přání

S tímto narozeninovým přáním jsem si pohrála, bylo pro mamku, tak jsem nelitovala úsilí. V tomto příspěvku se vám budu snažit objasnit jak na to. Pokud jste trochu manuálně zruční, určitě se vám taky povede a udělá obdarovanému velkou radost :-)


Potřebuji:

Vyšívací bavlnky, jehlu, nůžky a kanavu nebo jinou vyšívací látku. Dále lepidlo tuhé, papíry na vytvoření přáníčka (pevnou a A4 a dekorativní vlnivý papír barevně sladěný) tavnou pistoli, skalpel nebo ostré nůžky, pravítko a na dozdobení  stuhu a  třpytky.


 

Nejdříve jsem si vybrala obrázek, který jsem chtěla vyšít. Inspirace je na internetu dost ať již budete vyšívat přání dětské, nebo pro dospělého doporučuji předlohy vybírat spíše menší, aby vás pak nepřekvapila celková velikost přání. Jakmile vybereme předlohu, zkompletujeme si odstíny vyšívacích přízí a můžeme se pustit do práce. Konkrétně tato výšivka mi trvala asi 3 večery a předlohu jsem našla na Pinterestu. Je vyšívaná křížkovým stehem. Dalším krokem je vyprání a vyžehlení výšivky. Přiznám se, že i z časových důvodů jsem výšivku pouze přežehlila napařovací žehličkou, aby se zcela srovnala a vyhladila.

 Nyní jsme před kompletací díla, z vlnitého papíru jsem si vystřihala obdélník, který jsem v půli přeložila a uprostřed levé poloviny vyřízla otvor pro výšivku s okraji asi 2,5 cm. Následně jsem pevným lepidlem vlepila výšivku na levou stranu přání a to celé pak přelepila barevnou čtvrtkou, aby nebyl vidět rub výšivky a na protější straně vzniklo místo pro vepsání přání. Po tomto kroku je dobré dílo zatížit vrstvou kniha a nechat uschnout.
 
 
Ve finále přání dozdobíme stuhou, kterou přilepíme pomocí tavící pistole. Pokud chcete, jako já dodat na efektu, zkuste tekuté lepidlo, kterým potřete okolí výšivky a zasypte jej třpytkami. Přeju mnoho zdaru při tvorbě díla:-)





sobota 31. října 2020

Šípkový sirup

 

 

Šípky, neoddělitelná součást podzimu:-)

Mám je ráda ne jen do dekorací ale hlavně k výrobě sirupu. Jeho příprava je snadná a chuť výborná, navíc je plný vitamínů a můžete ho mlsat celý rok. Na tento recept potřebujete 1kg šípků, což vám nezabere víc než  45 minut sbírání, což můžete spojit s příjemnou procházkou:-) 

Potřebuji :

1kg plodů šípku, 2 kg cukru krystal a 1 balení kyseliny citronové 40 g.

 

 

 

 

Nejprve trhané šípky proberu a důkladně promyji vodou, abych je zbavila hrubých nečistot, stopek a větviček. Následně si odměřím 2 litry studené vody, které naliji do většího hrnce a přidám oprané šípky. Tyčovým mixérem potom šípky ve vodě rozdrtím na jemné kousky a tuto směs nechám 5 hodin odstát. 

Po uplynutí přibližně 5 hodin směs v hrnci postavím na sporák a přivedu těsně k varu a vypnu. Nechám na chladném místě odpočívat dalších 12 hodin.

Následně směs přefiltruji přes jemnou tkaninu nebo perlan, aby se pevné části zachytili a zbyla mi jen tekutina plná chuti a vitamínů :-). Nejlépe se mi to dělá tak, že do sítka dám perlanový čtverec a do něj 4 až 5 naběraček směsi. Nejprve nechám tekutinu protéct a potom zbytek důkladně v dlaních vymačkám, abych dostala maximum tekutiny. Většinou se mi podaří vymačkat něco kolem 1,8 l šťávy.

Pokračujeme tím, že šťávu nalijeme do čistého hrnce, a doplníme do celkového množství 2 l vodou. Přidáme 2 kg cukru a kyselinu citronovou a přivedeme k varu. Velmi krátce provaříme a plníme do čistých a vymytých sklenic. Plné sklenice hned zašroubujeme a obrátíme dnem vzhůru, zabalíme do deky a necháme vychladnout.


 Sirup je moc dobrý jen tak s vodou, nebo na oslazení čaje. Vařím ho už třetí rok a za zimu spolehlivě zmizí :-)

neděle 18. října 2020

Jablečný závin

Podzim, vůně padajícího listí a dokonalá vůně čerstvě upečeného jablečného závinu co k tomu dodat, tak se do toho pustíme:-)

Co se týče těsta i z časových důvodů dávám přednost kupovanému listovému, o to víc si ale pohraju s náplní.  Podle sladkosti a chuti jablek volím i přísady, které přidávám. Pokud mám jablíčka sladká, ráda je doplním nakyslou rebarborou a opačně, pokud mám jablka nakyslá místo rebarbory přidám sušené švestky:-)

Potřebuji :

Listové těsto, 1kg jablek, skořice a 2 lžíce medu to je základ. Dále 1/2 pytlíku sušených švestek a 2 lžíce hrozinek namočených v čaji 3 hodiny, 50g nasekaných vlašských oříšku nebo 4 lžíce rozvařené rebarbory v cukrové vodě. Podle potřeby zahustím strouhankou.


Postup je následující, začínám tím, že si omyji a nastrouhám jablka,  švestky a hrozinky dám do hrnku, který zaliji teplým čajem a nechám změknout. Rebarboru mám většinou již hotovou v pytlících v mrazáku, takže jí jen rozmrazím. Pokud bych jí dělala čerstvou, očistila bych jí, pokrájela na menší kousky a vařila ve vodě s cukrem do změknutí. Vlašské ořech rozmixuju na hrubo, pokud nemám ořechy, přidávám slunečnicová semínka, ty dávám spolu se švestkami a hrozinkami změknout do čaje. Většinou nepřidávám z doplňkových ingrediencí vše, ale jen jednu nebo dvě. Vše pak smíchám a podle potřeby zahustíme strouhankou.

Potom již je postup jednoduchý, listové těsto vyválím na tenko na vále, který jsem si před tím pomoučnila hladkou moukou. Z jednoho kusu listového těsta 500g udělám 8 menších nohavic. 

Ty rovnám na plech s pečícím papírem a peču na 180 stupňů asi 15-20 minut, než je závin dozlatova.

Teplý závin krájím a sypu moučkovým cukrem. Dobrou chuť:-)